Tento článok nebude bohatý písmom ale obrázkami ktoré Vám pomôžu pri vysvetlení svojej fantázie na výrobu svojho noža.
1.1. Hrot čepele Hrot čepele noža je , tvár“ noža. Je to časť čepele, kde hlavné ostrie (obyčajne rovné, priame ostrie na hlavnej časti čepele) prechádza do oblého ostria hrotu až po špičku čepele, a to vždy na opačnej strane, ako je rukovat (okrem obojručného noža). Hrot je klúčová časť noža a determinuje možnosti použitia, ba dokonca špecializáciu noža. Hroty (vrátene exotických) sa podľa tvaru, resp. typu ostria delia nasledovne:
1 priamy, rovný 2 priamy, rovný, obojstranne (súmerne) zúžený (zrazená hrana), 3. priamy, rovný, zúžený zlava, 4. priamy, rovný, zúžený sprava, 5. priamy, rovný, s nepravým obojstranne súmerným ostrim, 6. priamy, rovný s nepravým ostrím zlava, 7. priamy, rovný, s nepravým ostrim sprava, 8. znížený, krátky (zníženie: duté, rovné, vyduté, zlomové a iné), 9. znížený, krátky, obojstranne súmerne zúžený 10. znížený, krátky, zúžený zlava,
11. znížený, krátky, zúžený sprava, 12. znížený, krátky, s nepravým obojstranne súmerným ostrim, 13. znižený, krátky, s nepravým ostrim zlava, 14. znížený, krátky, s nepravým ostrím sprava, 15. znížený, pretiahnutý (dlhé zníženie) 16. znížený, pretiahnutý, obojstranne súmerne zúžený 17 znížený, pretiahnutý, zúžený zlava, 18. znížený, pretiahnutý, zúžený sprava, 19. znížený, pretiahnutý s nepravým, obojstranne súmerným ostrím, 20.
Znižený, pretiahnutý, s nepravým ostrim zlava, , 21. znížený, pretiahnutý, s nepravým ostrim sprava, 22. stredový (kopijovitý), 23. stredový (kopijovitý), s obojstranne súmerne zúženou hranou na chrbtovej časti 24. stredový (kopijovitý), zúžený v chrbtovej časti hratu zlava, 25. stredový (kopijovitý), zúžený v chrbtovej časti hrotu sprava, 26. stredový (kopijovitý), s nepravým ostrím, obojstranne súmerným 27. stredový (kopijovitý), s nepravým ostrím zlava 28. stredový (kopijovitý), s nepravým ostrím sprava, 29. zvýšený 30. zvýšený – zahnutý (všetky dýky so zahnutou čepeľou), 31. dolný (v dolnej rovine čepele), 32. dolný, rovný (tupý), s oblým koncom chrbtovej časti hrotu, 33. zahnutý, s dutým (vnútorným) ostrím, 34. dolný, kosý, krátky, 35. dolný, kosý, pretiahnutý 36. dolný, kosý, s oblým koncom chrbtovej časti hrotu, 37. kosý, len s hrotovým ostrím, 38. kosý, s hrotovým ostrím, s oblinou v chrbtovej časti hrotu, 39. dolny, rovný (tupý), rozšírený, 40.
Tanto (kosy, mierne zvýšený). 41. oblý (bez špičky). 42. ihlový (bez ostria) 43. hrubší (páračikový), 44. s dvoma hrotmi (hore, dole), s dutými ostriami, 45. s dvoma hrotmi, s rukoväťou kolmou, stredovou, 46. s dvoma hrotmi (dolnými, tupými, s dvoma rukoväťami – kolmými, pri hrotoch, ,,obojručák“), 47. s dvoma priamymi, kopijovitými hrotmi na rozoklanej čepeli hrotu (indický katar), 48. s dvoma hrotmi (kopijovitými), na dvojitej čepeli (katar), 49. stroma kopijovitými hrotmi na troch čepeliach (stredová a dve šikmé), 50. s troma čepel’ami, priamou a dvoma kolmo do strán, 51. s viacerými hrotmi na viacerých čepeliach (africké nože) 52. dlátový (bez špičky, len krátke vodorovné ostrie), 53. bez hrotu (kruhové, obvodové ostrie, pandžábsky chakram).
Aktívny nožiar a zberateľ chladných zbraní v plnofarebnej publikácii encyklopedického charakteru vykreslil vývoj nožiarstva na Slovensku v historických intenciách.
KÚPIŤ TU