Home Nezaradené Rady, tipy a údržba vašich nožov.

Rady, tipy a údržba vašich nožov.

by Knifeland

Umývanie

Najdôležitejšie je vyčistiť nôž ihneď po jeho použití a nenechať ho mokrý. Umývajte ho v teplej mydlovej vode a použite na to vlhkú handričku. Potom ho dôkladne vysušte. Je síce možné umývať nože v umývačke riadu (samozrejme okrem nožov s drevenou rúčkou), no určite to neodporúčame. Čepele by sa mohli počas umývania o seba udierať, a tým sa poškodiť. Ďalšou dobrou radou, ktorú pre vás máme, je nepoužívať agresívne čistiace prostriedky či potraviny, nakoľko môžu nôž poškodiť a spôsobiť tak tvorbu hrdze.

Umývanie v rukách

Odporúčame umývanie nožov ručne vo vlažnej vode s použitím jemného saponátu a handričky alebo hubky, ktoré nôž nepoškriabu. Tak zabránite predčasnému opotrebovaniu vplyvom agresívnych umývacích prostriedkov.

Starostlivosť o drevenú rukoväť

Neumývajte nože s drevenou rukoväťou v umývačke riadu, umývajte ich len v rukách. Odporúčame pravidelne nanášať olej (napríklad ľanový olej) alebo voskovať (napr. včelím voskom), aby rukoväť príliš neoschla a neskrehla. To zvýši ochranu rukoväti a drevo si zachová svoj saténový lesk a sýtu farbu.

Skladovanie nožov

Pri správnom skladovaní je dôležité myslieť na to, aby boli čepele chránené, pretože pri kontakte noža o nôž, prípadne o iné povrchy, by mohlo dôjsť k otupeniu či poškodeniu ostria.

Počas prenášania nožov odporúčame použiť obal, ochranu ostria, kuchársky kufrík alebo puzdro, čím ochránite nielen čepeľ noža ale aj seba. Na trvalejšie skladovanie je dobré používať vhodné organizéry do zásuvky, magnetické lišty na stenu alebo drevené bloky, kde sú nože chránené a zároveň hneď k dispozícii. Bloky sa dajú kúpiť v rôznych dizajnoch a farbách, čiže vedia štýlovo dotvoriť kuchyňu.

Údržba – Ostrenie

Diamantová ocieľka alebo brúsny kameň? Vďaka tomu bude váš nôž medzi ostreniami ostrý. Predstavte si to ako zubnú kefku pre váš nôž. Každý deň si umývate zuby a raz ročne chodíte k zubárovi. Podobné to je aj s nožmi. Každý druhý deň varím a na konci týždňa dobrúsim. Takže ten nôž zdokonaľujte pravidelne, zhruba každý jeden až tri týždne, podľa toho, ako často varíte alebo s ním manipulujete. Ak sa o svoje nože nebudete starať skončia takto.

Poškodené nože

Rezanie

Kováč, ktorý navrhol váš nôž, pracoval veľmi tvrdo, aby získal dokonalú hranu, a najjednoduchší spôsob, ako zabrániť štiepeniu alebo otupeniu čepele (samozrejme ktorý nôž načo bol vytvorený) , je rezať rovno.Rezanie hovädzieho mäsa s ostrým nožomSnažte sa vyhnúť krúteniu, štiepeniu  čepele. Rovné ťahy udržia váš nôž v dobrej kondícii a zároveň vám prinesú tie dokonalé rezy po ktorých ste túžili. 

A čo s vrúbkovanou čepeľou?

Opotrebenie klasickej čepeľe noža je normálne a v priebehu používania bude nutné čepeľ viackrát brúsiť. Čo však mám urobiť s vrúbkovanou časťou noža? Je to všeobecný, ale nie neriešiteľný problém. Neexistuje však všeobecné pravidlo, ako zabrúsiť vrúbkovanú časť noža, môžete to skúsiť aj doma, ale odporúčame Vám navštítviť vo Vašom meste odborníka, ktorý sa venuje brúseniu nožov a on má na to špeciálne brúsky. 

Ako brúsiť vrúbkovanú čepeľ

Related Videos

Leave a Comment