Home Novinky zo Sveta Nožov Peter Medveď – Nože MACO
Nože Maco

Peter Medveď – Nože MACO

by Knifeland

Nože Maco

Aký kraj prezentujete so svojou prácou?

Som z Martina – nádhernej Turčianskej kotliny, ktorá je známa krásnou prírodou, kde trávim najviac času ako sa len dá. Samozrejme vždy s nožom, alebo najradšej s niekoľkými. 

Maco Knive

Koľko ste mali rokov keď ste vyrobili svoj prvý nôž?

40 rokov,  nie je to tak dávno. No vzťah k nožom ako takým, mám už od malička, od mojich skautských čias kde mal každý svoj klenot od rybičky až po ramba. 

Kto Vás motivoval k nožiarstvu?

Mám nože rád, rád sa učím nové veci a rovnako tak mi je strojarina zrejme životným poslaním, baví ma a venujem sa jej aj profesionálne.

Verím, že mi nožiari odpustia, je to samozrejme môj subjektívny názor, ale nožov ktoré by sa mi páčili je veľmi málo. To je moja veľká motivácia, robiť nože tak aby sa mi páčili.

Preto logicky spojením svojích predstáv a nápadov, technologickým vybavením a chuti niečo vytvoriť, som vzal ceruzku a papier, a šiel do toho :). Netvrdím, že som zaplátal dieru na trhu peknými nožmi, sú ale podľa mojich predstáv, aj keď vždy je čo zlepšovať a učiť sa.

Akým nožom venujete svoj čas najviac pri výrobe?

Lovecké nože a nože do prírody robím veľmi rád. Snažím sa aby boli praktické a funkčné, či do najťažších podmienok, alebo len na bežné použitie. Zároveň aby sa majiteľ mohol pýšiť originálnym kúskom pred kamáratmi pri krájaní klobásky, (prípadne prsta :)), alebo vo svojej zbierke, ak je fanatický zberateľ. (Niekoľkých som už vďaka tomuto remeslu spoznal, viete o čom hovorím. Knife in case

Koľko času Vám trvá výroba jedného noža?

Mám rád detailne spracované nože, hľadám na nich každú chybičku, každú nerovnosť a rovnako tak robím kožené púzdra aby tvorili zladený pár.

Nemaskujem chyby rôznymi technikami ktoré existujú a zjednodušujú, alebo zrýchľujú proces, preto výroba môže trvať mesiac, aj tri, aj viac.

Ťažko je to odhadnúť, pretože sa tomu venujem len po večeroch, a keď mám na to čas a náladu.  Nemá to zmysel robiť narýchlo a nasilu, pretože to už by nebol relax a koníček. Rovnako tak by potom vypadal výsledok.

Aký je podľa váš ten najkrajší kus podľa Vás ktorý ste vyrobili?

Každý nový dokončený kus sa mi páči najviac 🙂

Stále sa učím nové veci, stále sa dá zlepšovať, a výsledok by mali samozrejme hodnotiť aj ostatní nožofili, ktorým ďakujem za priazeň a podporu.

Hodnotenie:
10/10

Related Videos

Leave a Comment