Home Novinky zo Sveta Nožov Martin Vasil – MV Knives Interview

Martin Vasil – MV Knives Interview

by Knifeland

Martin Vasil Interview MV Knives

Martin Vasil

Aký kraj prezentujete so svojou prácu?

Momentálne sa venujem len nožom vyrobeným na mieru podľa priania zákazníka. Čiže svojimi výrobkami prezentujem ľudí, ktorí mi zverili dôveru a nechali si u mňa vyrobiť nôž.

Avšak, keď príde čas a budem sa venovať aj vlastným návrhom, stačí sa obzrieť okolo seba a motivácia prichádza odvšadiaľ. Pochádzam z Martina, kde sme obkolesení nádhernou prírodou, ku ktorej mám ja veľmi blízko, takže nápadov bude vždy dosť.

Martin Vasil MV Knives Interiew

Koľko ste mali rokov, keď ste vyrobili svoj prvý nôž?

Do kontaktu s oceľou a drevom som prišiel už počas strednej školy. Od 18 rokov pracujem v strojárskej firme, takže som mal vždy k týmto materiálom blízko. Svoj prvý nôž som vyrobil asi keď som mal 23, čiže 12 rokov dozadu.

Kto vás motivoval k nožiarstvu?

Keď som začal pracovať, mal som pár kolegov, ktorí si skúšali vyrábať vlastné nože a tak som to skúsil tiež. Zapáčilo sa mi to natoľko, že som chcel vyrábať stále lepšie a lepšie nože. Postupne som sa učil nové veci, skúšal som si nové štýly a pomaly sa dopracoval tam, kde som teraz.

Mojou motiváciou som si teda bol ja sám. Chcel som dokázať, že dokážem vyrobiť nôž, s ktorým nebude spokojný len zákazník ale hlavne ja sám. Nožiarstvo sa stalo veľkou súčasťou môjho života a som za to veľmi rád.

Martin Vasil
Martin Vasil Knives

Martin Vasil Interview

Akým nožom venujete svoj čas najviac pri výrobe?

Mojou veľkou záľubou v rámci nožiarstva je rytinové gravírovanie a 3D gravírovanie do ocele. Je to veľmi detailná práca, ktorá si vyžaduje veľa sústredenia a tým pádom aj času. Jedná sa o veľmi jedinečnú metódu, ktorá sa páči aj zákazníkom. Ich nože sú originálne. Rytinové gravírovanie a 3D gravírovanie najčastejšie aplikujem na lovecké nože a práve pri výrobe takýchto nožov strávim vo svojej dielni najviac času. Keďže tvorím nože na mieru, sú to moji zákazníci, ktorí si určujú ako bude ich nôž vyzerať a ich nápady a predstavy sú to, čo ma posúva ďalej. Sám by som si možno taký návrh nevytvoril a tak stále prekračujem svoje hranice a zisťujem, čo naozaj dokážem. 

 

 

Koľko času vám trvá výroba jedného noža?

To záleží od druhu noža. Nože, ktoré nevyžadujú špecifickú úpravu ako napríklad rytinové gravírovanie, 3D gravírovanie, vyrezávanie do dreva a pod., viem vyrobiť aj za týždeň. Ak sa jedná o zložitejší návrh, vtedy je čas variabilný. 3D gravírovanie si vyžaduje veľký cit pre detail a keďže chcem, aby moje nože odchádzali z mojej dielne v tom najlepšom možnom prevedení, vtedy čas nehrá tú najdôležitejšiu rolu. To sa vždy snažím vysvetliť aj zákazníkovi.

Aký je podľa vás ten najkrajší nôž, ktorý ste vyrobili?

Na každý jeden nôž, ktorý som kedy vyrobil som hrdý, pretože som to dokázal sám svojimi rukami. Je ale pár kúskov, ktoré posunuli moje zručnosti ďaleko za hranicu, ktorú som mal stanovenú. Jedná sa napríklad o nôž s názvom Medvedí zub, kde je obojstranné rytinové gravírovanie do ocele a na konci rukoväte sa nachádza vyrezávaný 3D medveď s osadenými oceľovými tesákmi.

Medzi moje srdcovky tiež patrí nôž venovaný majiteľovi Ranča pod Ostrou skalou. Za týmito nožom sa skrýva veľmi pekná myšlienka a gravírovanie samotného ranča do ocele bola veľká výzva. A asi najväčšia výzva, ktorú som kedy prijal bola výroba drevenej pažby na brokovnicu. Jednalo sa o rezbársku prácu, kde som do dreva vyrezával vlka v prírode z oboch strán. Motív vlka bol z každej strany iný.

Related Videos

Leave a Comment